İş Hayatında Yüz Yüze İletişim Ne Kadar Önemlidir?

Test

İş Hayatında Yüz Yüze İletişim Ne Kadar Önemlidir?

Dünya düzeni değişmeye ve gelişmeye başladıkça günlük hayatımız, sosyal hayatımız ve hatta iş hayatımızdaki belli başlı olgular de değişmeye başlıyor. Özellikle pandemi dönemi gibi hayatımızda devrimsel değişikliklere neden olan durumlar yeni hayat düzenlerimizi oluşturdu. Yüz yüze iletişim kurmadan yapılan iletişimleri dikkate almazken artık her iş toplantısı veya iş görüşmeleri dijital platformlar üzerinden yapılmaya başlandı. Geleneksel bakış açımız önemli konuların telefonda konuşulamayacağını öne sürerken artık insanlarla yüz yüze gelebilmek bile zorlaşmaya başladı. Her ne kadar görüşmelerin dijital olarak da yapılmasını sağlayan yüzlerce program üretilse de yüz yüze iletişim kurmanın hala fark yarattığının kanısındayız. Bu durum özellikle iş hayatımızdaki etkileşimimizi ve iletişimimizi de etkiliyor. Peki, neden yüz yüze iletişim iş hayatında bu kadar önemli? 


Yaşadığımız dönem için dijital iletişim çağı diyebiliriz. Bu nedenle, birçok şirket yakın gelecekte kendilerini bu çağa adapte olabilecek bir duruma getirmek için planlamalar yapıyor. Yapılan araştırmalar iş dünyasındaki birçok toplantının boşa zaman kaybı olduğunu gösteriyor. Ancak bu durum yüz yüze iletişim kurmanın önemsiz olduğu ve rafa kaldırılması gerektiği anlamını taşımıyor. Yüz yüze iletişim kurmak özellikle iş dünyasında çıkarılmaması gereken unsurlardan biridir. Bunun belli başlı nedenleri mevcut haliyle. Örnek verecek olursak, müşteri ilişkilerinizi maksimum oranda olumlu tutmak isterken bu iletişimi sadece sanal yollar ile yapmanız pek mümkün olmayacaktır. Müşterilerinizin sizden ilk beklentisi bir güven ortamının oluşturulmasıdır. Milyon dolarlık yatırımlar ve işler yapan bir şirketiniz olduğunu hayal edin. Bu denli büyük maddi giderlerin olacağı iş görüşmelerinde haliyle müşteriniz kendini özel ve ayrıcalıklı hissetmek isteyecektir. Müşterinize bu özel hizmeti ile sadece video görüşmesi yaparak sağlamak pandemi gibi özel durumların dışında oldukça zor olacaktır. Bu bağlamda hal ve tavırlarınızla birlikte potansiyel müşterilerinize güven ortamı sağlamak ve görüşmelerinizin büyük oranda başarılı geçmesini sağlamak sizin elinizde. 

Yüz yüze iletişimin iş hayatında önemli olduğu noktalardan biri de; şirket içi çalışanların bir araya gelerek daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlanması. Bir yönetici olduğunuzu hayal edin ve sizinle çalışan bir ekibe sahipsiniz. Bu ekipte ilk dikkat edeceğiniz konulardan biri ekip bütünlüğünün sağlanması ve aktif bir şekilde beyin fırtınası yapılabilmesidir. Şirket içinde gerçekleşen herhangi bir sorunda bireysel düşünmek yerine ekip haline düşünmek her zaman bir şirketi birkaç adım ileriye taşıyacaktır. Bu noktada dijital platformlardan da tabii ki destek alınacaktır ancak dinamik bir ekibi bir araya getirmek için yüz yüze iletişim sağlanması hem problem çözümleme noktasında hem de iş ilerleyişi açısından daha kesin adımlar atılmasına olanak sağlar. Endless Offices olarak sunduğumuz imkanlardan yararlanarak da şirket içindeki görüşmelerinizi birebir veya toplu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Toplantı Odası hizmetimiz sayesinde öncesinde teknik altyapı olarak hazırlanmış ve beraberinde birçok hizmetin eşlik ettiği bir toplantı süreci geçirebilirsiniz. 

Bir karşılaştırma yapılacak olursa sanal bir şekilde iletişim kurmanın veya toplantı yapmanın avantajlarını da göz ardı edemeyiz. Sanal toplantılar istenilen saat ve yerde yapılabilir ve bu durum da çalışanların hayatına kolaylıklar sağlar. Ancak, sanal yapılan görüşme ve toplantılardaki verimlilik oranları yapılan araştırmalar da göze alındığında çok daha düşük. Araştırmalar, sanal toplantılara katılan bireylerin çoğunun bu esnada işle alakasız şeyler ile ilgilendiklerini ve hatta zamanlarını sosyal medyalar üzerinde geçirdiklerini gösteriyor. Verimlilik baz alındığında sanal görüşmelerin iş hayatında yüz yüze iletişimin gerisinde kaldığını görebiliyoruz. 

Sonuç olarak, yüz yüze iletişim eski ve hala en etkili iletişim kurma aracıdır diyebiliriz. İletişimi tek yönlü yapmak zorunda değilsiniz. Şirket içi ve işinizle ilgili konularda hem sanal hem de yüz yüze iletişim imkanlarını entegre edip en etkili sonuca ulaşabilirsiniz. Bu noktada önemli olan analiz yapmak ve istatiksel oranlara dikkat etmek olacaktır. Şirketinizdeki verimliliğin hangi durumlarda daha efektif olduğuna dair bir çalışma yapabilirsiniz. Böylece sizin için en etkili iletişim türüne kendiniz karar verebilirsiniz.

Tuğçe Polat
30 Nisan 2021

SON YAZILAR

Sanal ofis hizmeti ve günlük ofisler ile alakalı tüm merak ettiklerinizi öğrenmek ve Endless Office ayrıcalıklarını keşfetmek için yazımıza bir göz atın!
15 Aralık 2020 Şimdi Oku
Sanal ofis ile ilgili tüm merak edilenleri ve Endless Office'in sunduğu sanal ofis hizmetlerini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
18 Aralık 2020 Şimdi Oku
Sanal fuarlarda ziyaretçi ve müşterilerinize en iyi deneyimi sunmak için sanal fuar stand tasarımı ipuçlarını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.
22 Aralık 2020 Şimdi Oku
Sabit masa hizmeti olarakta bilinen paylaşımlı ofis hizmetine dair tüm ayrıntılar ve Endless Office'in sizlere sunduğu çözümleri öğrenmek için tıklayın!
25 Aralık 2020 Şimdi Oku
Günlük kiralık toplantı odaları ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için blog yazımıza şimdi göz atın!
30 Aralık 2020 Şimdi Oku
Yeni bir işyeri kurma planı olan girişimcilerden Belediye, Vergi dairesi, Ticaret ve Esnaf odaları ile SGK ve BAĞ-KUR gibi resmi kurumlar tarafından bazı gerekli belgeler istenmektedir. Bu evrakların listesini blog yazımızda bulabilirsiniz.
5 Ocak 2021 Şimdi Oku
BENİ ARA TEKLİF AL