Mali Müşavir Nedir? Ne İş Yapar?

Test

Mali Müşavir Nedir? Ne İş Yapar?

Mali Müşavirlik en kolay anlatımıyla 3568 sayılı meslek kanunu ile birlikte devlet tarafından defter tutmak ve beyanname vermek gibi belirli alanlarda yetkilendirilmiş meslek grubuna denmektedir. Bu mesleğe sahip olabilmek için üniversitelerin hukuk, muhasebe, işletme, bankacılık, siyasal bilimler ve kamu yönetimi gibi ilişkili 4 yıllık bölümlerinden birinden mezun olmanız gerekmektedir. Üniversite eğitimini bitirdikten sonra yeterlilik sınavlarında başarı yakalayan mali müşavir adaylarını 3 yıllık bir staj süreci beklemektedir. 

Mali müşavirlerin en temel işleri arasında muhasebecilik gelir. Muhasebeyi iyi bilerek işinizin kar ve zarar durumunu analiz edebilir, büyütmek ya da kapatmak konusunda karar verebilirsiniz. Bu nedenle, muhasebe işlemlerinin oldukça doğru ve düzenli olması gerekmektedir. Yine aynı 3568 sayılı kanuna göre bir mali müşavir işletmelerin defterlerini tutmak, kar-zarar tablosu ile diğer belgelerini düzenlemek gibi yeterlilik isteyen konularda görev alırlar.


Mali Müşavirlerin Genel Olarak Görevleri Nelerdir?

  • Şirketlerin kuruluşları için Ticaret Odası, Vergi Dairesi, SGK ile ilgili işlemleri takip etmek,
  • Yeni kurulmuş ve hali hazırda devam eden işletmelerde muhasebe sistemleri kurmak ve geliştirmek,
  • Mükelleflerinden gelir ve gider faturalarını toplayarak muhasebe programlarına ya da elektronik defterlere işlemek,
  • Ay sonlarında bordroları hazırlayarak mükellefe göndermek,
  • Girmiş olduğu kayıtlara göre bilanço, gelir tablosu gibi mali tabloları hazırlamak,
  • Aylık, üç aylık, yıllık vergi beyannamelerini hazırlamak ve elektronik ortamda onaylanarak tahakkuk fişlerini almak,
  • Tahakkuk fişlerini mükelleflere göndererek verginin ödenmesini sağlamak,
  • Sermaye artırımı, KDV iadesi gibi çeşitli özel amaçlı tespit raporları yazmak,
  • Kuruluş işlemlerinin yanı sıra birleşme, bölünme, devir, tasfiye gibi işlemlerde mükelleflere yardımcı olmak,
  • Adres değişikliği, faaliyet değişikliği gibi işleri yapmak.

Bugünkü yazımızda Mali Müşavirlik nedir ve bu mesleğin detayları nedir gibi konulara sizler için değindik. Mali müşavir olmak istiyor ve bu konuda tüm detaylara sahip olmak istiyorsanız eğer yazımızı dikkatle okuyun. Mali müşavir olma yolunda olup kendinize en uygun çalışma alanını arıyorsanız, Endless Office’in her ihtiyaca uygun ofis çözümlerinden yararlanmak için şimdi bizimle iletişime geçin.

Tuğçe Polat
19 Kasım 2021

SON YAZILAR

Sanal ofis hizmeti ve günlük ofisler ile alakalı tüm merak ettiklerinizi öğrenmek ve Endless Office ayrıcalıklarını keşfetmek için yazımıza bir göz atın!
15 Aralık 2020 Şimdi Oku
Sanal ofis ile ilgili tüm merak edilenleri ve Endless Office'in sunduğu sanal ofis hizmetlerini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
18 Aralık 2020 Şimdi Oku
Sanal fuarlarda ziyaretçi ve müşterilerinize en iyi deneyimi sunmak için sanal fuar stand tasarımı ipuçlarını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.
22 Aralık 2020 Şimdi Oku
Sabit masa hizmeti olarakta bilinen paylaşımlı ofis hizmetine dair tüm ayrıntılar ve Endless Office'in sizlere sunduğu çözümleri öğrenmek için tıklayın!
25 Aralık 2020 Şimdi Oku
Günlük kiralık toplantı odaları ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için blog yazımıza şimdi göz atın!
30 Aralık 2020 Şimdi Oku
Yeni bir işyeri kurma planı olan girişimcilerden Belediye, Vergi dairesi, Ticaret ve Esnaf odaları ile SGK ve BAĞ-KUR gibi resmi kurumlar tarafından bazı gerekli belgeler istenmektedir. Bu evrakların listesini blog yazımızda bulabilirsiniz.
5 Ocak 2021 Şimdi Oku
BENİ ARA TEKLİF AL